מתקומה לשחקים

ד"ר לאה גנור

היסטוריונית חברתית, המייסדת והמנהלת של מרכז משמעו"ת בקריית מוצקין, חוקרת בכירה, עמיתת שפיגל ורכזת פורום פולין במכון לחקר השואה על שם פינקלר באוניברסיטת בר אילן.

עבודת הדוקטורט שלה עסקה בזיכרון השואה בצה"ל בהדרכת פרופ' דליה עופר ופרופ' ג'ודי באומל שוורץ באוניברסיטת בר אילן.

מחקר הפוסטדוקטורט של ד"ר גנור נכתב באוניברסיטת חיפה, במוסד הרצל לחקר הציונות, בנחייתו של פרופ' אריק כוכבי שהיה אז ראש מוסד הרצל, בנושא: "מתקומה לשחקים " – זיכרונות ומשמעויות בסיפורי חיים של אנשי צוות אוויר שורדי שואה.

המחקר פורסם במאמר בשפות שונות. בעברית, אנגלית, פולנית ובקובץ שיצא לאור בהונגרית.

 

תקציר המחקר

במחצית שנות החמישים נמנו 136 שורדי שואה עם כ-300 אנשי צוות אוויר שנכחו בצומתי קבלת ההחלטות בחיל האוויר. כ-96 מ-285 אנשי צוות האוויר שהשתתפו במלחמת קדש היו שורדי שואה.

בעת שירותם בחיל שמרו רובם על שתיקה משום שרצו להידמות לחבריהם ילדי הארץ, גם במחיר של ויתור על חוויותיהם האישיות. המחקר עוסק במי ששרדו כילדים בתקופת השואה. נולדו בשנים שבין 1927-1942 ושרתו בחיל האוויר הישראלי בשנות החמישים, השישים ועד שנות השמונים בשרות מילואים.

אנשי צוות אוויר אלה, שהיו ילדים בשואה, הסתירו את עברם הקשה כדי להיות חלק מהחברה הישראלית וסיגלו לעצמן זהות צברית בחברה מורכבת, שנאבקה על זהותה נוכח גלי עלייה רבים, מלחמות וקשיים כלכליים. המרואיינים במחקר חוו את מוראות השואה כפעוטות או ילדים. מחיר ההשתלבות היה הדחקת העבר, אימוץ זהות חדשה ופתיחת דף חדש בחייהם. עם זאת השואה היוותה גורם משמעותי בבחירתם להתנדב לחיל האוויר ולקורס טיס.

המחקר מנתח  את התופעה של הפיכתם מילדים גלותיים, פליטי שואה, אנטיתזה לדמותו של הצבר הלוחם, לקבוצת עילית מובילה בחיל האוויר ובמדינת ישראל ומנפץ את המיתוס שלפיו אנשי צוות האוויר ששירתו בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים – "הטובים לטייס" – היו צברים מבטן מלידה.

למחקר תרומה גדולה בעובדה שמעלה למודעות את הנושא, מתעד את קורותיהם של שורדי שואה שהובילו את חיל האוויר בעשורים הראשונים למדינה ותרמו רבות לחיל האוויר, לצה"ל ולמדינת ישראל. כמו כן מנתח את יחסי הגומלין בין תקומתם האישית לתקומת המדינה ולכן המיזם נקרא מתקומה לשחקים .

 

לינקים להרצאות ולראיון עם אחד מאנשי צוות אוויר:

https://www.youtube.com/watch?v=fJlaTkZU4hM

https://www.youtube.com/watch?v=m0dWmbVkaV0

https://www.youtube.com/watch?v=5GOAOiRinJI

 

לאתר מתקומה לשחקים 

לאתר חיל-האוויר